Warmia i Mazury

Giżycko jest siedzibą powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Miasto leży nad sześcioma jeziorami, największe to Niegocin i Kisajno (południowa część kompleksu Mamr), pozostałe to Tajty, Wojsak, Popówka Duża i Popówka Mała.


Niegocin i Kisajno (przez zatokę Tracz) połączone są Kanałem Giżyckim (Łuczańskim), a Niegocin łączy się Kanałem Niegocińskim z jeziorem Tajty i dalej kanałem Piękna Góra z Kisajnem. Część miasta położona jest na tzw. Wyspie Giżyckiej, przesmyku z każdej strony otoczonego jeziorami i kanałami.

Grunwald
W dniu 15 lipca 1410 r. miała miejsce tu największa bitwa średniowiecznej Europy, połączone polskie, litewskie i ruskie siły pod wodzą Króla Władysław Jagiełły pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. Najlepiej muzeum i pole bitwy zwiedzać z przewodnikiem lub audiobookiem który przeniesie Nas w tamte czasy, na polu grunwaldzkim znajduje się m.in. pomnik granitowy, ruiny kaplicy wzniesionej po bitwie i kopiec Jagiełły. Podczas rocznicy bitwy organizowane są wielkie inscenizacje z udziałem bractw z rycerskich z wielu krajów europejskich.
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW